Historicky první turnaj EYBL na Moravě je za námi

28.9.2017

V minulém týdnu proběhl v Ostravě turnaj základní skupiny centrální divize EYBL. Vše začalo čtvrtečním odpolednem, kdy se všechny zahraniční týmy začaly sjíždět do našeho města Ostravy, aby odehrály první 4 zápasy letošní sezóny na mezinárodní euroligové scéně.

První den bylo v plánu jen ubytování týmů na hotel a zahajovací ceremoniál turnaje, a vše se také bez větších komplikací povedlo. Zahajovací ceremoniál udělal na všechny, také díky velkolepému ohňostroji, obrovský dojem. V rámci úvodního ceremoniálu byl na turnaji také přivítán pan náměstek primátora statutárního města Ostravy Ing. Vladimír Cigánek.

Druhý den na nás čekalo 7 zápasů. Hned ten první sehrál domácí tým BK NH Tigers Ostrava s italským Římem, tygři svůj první zápas na evropském turnaji sice prohráli, ale za výkon je můžeme jen chválit. I kvůli vypjaté atmosféře všech utkání, byl turnajový harmonogram opožděn zhruba o 45 minut. Poslední zápas tedy končil až kolem půl 11 večer a hned poté byl započat trenérský raut, kterého se zúčastnili všichni zainteresovaní trenéři a také rozhodčí Moravskoslezského kraje. Pro ty byl v rámci turnaje EYBL připraven seminář na téma „Změny pravidel a trendy posuzování herních situací“.

Další den začínal hrací program opět v 9:00, opět bylo odehráno 7 zápasů, ale k vidění byl snad ještě krásnější mládežnický basketbal ve vysokém tempu, plný zajímavých zakončení a skvěle řešených basketbalových akcí. Sobotní večer proběhl i závěrečný ceremoniál, kde bylo týmům poděkováno za předvedenou hru v rámci pravidel fair play a popřáno šťastnou cestu domů. Součástí tohoto ceremoniálu bylo i vyhlášení nejlepšího hráče z každého týmu, byl vybrán All star tým turnaje a zvolen MVP hráč. Tím se stal slovinský Mark-Filip Ivankovič, který svými body (v průměrů 23,5 bodů/zápas) dotáhl svůj tým ke 4 výhrám na turnaji. Do All star týmu byl zvolen i ostravský hráč Michal Dadák.

V neděli byly na pořadu dne už jen poslední 4 zápasy. Znovu se bylo na co dívat, i když hráči již byli značně unaveni z předchozích bojů o body do základní skupiny. Okolo 15 hodiny odpolední mohla být za ostravským turnajem EYBL udělána tlustá čára a první pořádání této prestižní soutěže bylo zdárně ukončeno.

Musíme vyzdvihnout výkony všech týmů. Předvedený basketbal byl na velmi vysoké úrovni a musel se líbit všem fanouškům a příznivcům basketbalu, kteří se přišli do haly Tatran podívat. Tento ostravský ‘‘svátek basketbalu,, byl rozhodně pastvou pro oči pro všechny, nejen basketbalové, ale i sportovní příznivce, a my jsme hrdí, že jsme takto mohli prezentovat město Ostrava v Evropě.

Zde je souhrn oceněných individuálních výkonů hráčů:

Nejlepší hráč z každého týmu:
BDSEbasket-Zsombar Zsihra 
ŠBK Junior Levice-Samuel Szabo
KK Flash Beograd-Branislav Ilič 
Košarkarski Klub Grosuplje-Mark-Filip Ivankovič
Debreceni Kosárlabda Akadémia-Simon Turan 
U-BT Cluj-Napoca-Alexandru Pasca
Lido di Roma Basket-Gabriele Signorino
Rátgéber Kosárlabda Akadémia-Cohill Eric Edward
BK NH Tigers Ostrava-Marek Volný

All star tým turnaje:
Lido di Roma Basket-Gabriele Signorino
U-BT Cluj-Napoca-Alexandru Pasca
Košarkarski Klub Grosuplje-Marcel Jug
BK NH Tigers Ostrava-Michal Dadák
KK Flash Beograd-Luka Tankosič

MVP: 
Košarkarski Klub Grosuplje-Mark-Filip Ivankovič

Z pozitivních ohlasů přicházejících ze všech koutů Evropy hodnotíme turnaj velmi kladně a už se těšíme z pokračování tohoto projektu v dalších letech.

Historicky první turnaj EYBL na Moravě je za námi

Přihlášení