Do Nové Huti přichází nová trenérská akvizice, seznamte se s tureckým trenérem Nihatem Gurbuzem

13.6.2021

Trenér Nihat přichází do NH z moravského klubu BK Mohelnice, kde působil nejen jako předseda, ale také jako zkušený trenér, který mohelnický basketbal po dlouhých letech proslavit také mládežnickým basketbalem, když zvládl ve velmi malém městě vytvořit tým šikovných chlapců ročníku 2007, se kterými získal historické 3. místo na Národním finále v Děčíně.

Nihat pochází z tureckého města Ankara a v minulosti nebyl jen úspěšným trenérem, ale i hráčem. Patřil k nejlepším hráčům 2. nejvyšší turecké ligy mužů (pro porovnání je to několikrát silnější soutěž než česká KNBL). Zahrál si v klubech jako Ankara, Isparta a Canakkale spor Kulubu. Vystudoval obor výchova a sport se specializací na basketbal na turecké univerzitě 18 Mart Universitesi sport club, kde následně přesedlal k trenérství. S tehdy podceňovaným týmem oblastního přeboru se dostal až do univerzitní profesionální ligy, následně získal jednoleté angažmá trenéra Zeytinburnu spor Istanbul a osmileté angažmá v Canakkale.

Individuálně trénoval také známé osobnosti tureckého basketbalu, o kterých našim svěřencům jistě rád povypráví.

Do České republiky odcestoval v roce 2009 společně se svou ženou Evou a následně zde založili rodinu a následně zde vystudoval profi basketbalovou licenci "A". Mezi jeho koníčky patří krom basketbalu a rodiny také lezení, kde již pokořil několik hor v Kyrgyzstánu a Himálaji a také adrenalinové sporty.

A jak se s Nihatem domluvíte? Přeci turecky a anglicky... ano a také česky, Nihat si totiž také velmi rychle osvojil i náš náročný jazyk, ačkoli turecký slang v něm nezapře.

Nihatovým hlavním úkolem budou krom spolutvorby klubové koncepce, mentality, rozvoje klubu a přínosu inspirace ze zahraničí, především naší mladí basketbalisté, kde bude působit jako hlavní trenér U12 Poruba, hlavní trenér U12 MOaP, hlavní trenér kvalifikace U12 a hlavní trenér kvalifikace U11. Také bude mít za úkol zaujmout nejmenší basketbalisty v přípravkách a zaujme místo po boku extraligových trenérů, kdy snad brzy v budoucnu povede ligové soutěže a plně tak dotvoří Nové Huti kompletní sportovní pyramidu všech vyšších českých soutěží. Taktéž se bude věnovat individuálnímu rozvoji našich hráčů od U14 na pondělních trénincích.

"Jsem velmi rád, že se podařil udělal poslední krok k celkové trenérské profesionalizaci Nové Huti, počínaje již od nejmenších kategorií a přípravek. To je právě to, co v českém basketbalu tolik chybí. Když už si některé kluby mohou náhodou dovolit profesionálního trenéra, často jsou nuceni jej směřovat do dorosteneckých soutěží a zapomíná se při tom na to, co je nejdůležitější, a to výchova, a především zaujetí nejmenších dětí. Jsem proto velmi rád, že o nejmladší kategorie se budou v budoucnu starat top basketbalové osobnosti jako táta, nebo Nihat" dodal místopředseda klubu Marek Stuchlý.


Do Nové Huti přichází nová trenérská akvizice, seznamte se s tureckým trenérem Nihatem Gurbuzem

Přihlášení